Croitorii și Pastrňák au asistat la tunuri, Mrázek a vânat șase pucuri

În primul duel final al Conferinței de Est, Boston a reușit peste Carolina 5: 2 după ce a marcat un tur de patru în a treia perioadă. De două ori, Bruins s-au ajutat reciproc cu un joc de putere folosit, care s-a aplicat și adversarului în represalii. Portarul ceh al invitaților Hurricanes, Petr Mrázek, care a revenit la acțiune înainte de seria finală după o accidentare vindecată, a vânat pucul de pe plasă chiar de șase ori după patru goluri adunate duminică de la deschiderea jocului.

Boston l-a trimis la el în decurs de șaizeci de minute de joc. 25 de pucuri și cel mai de succes finalist a fost în mod surprinzător fundașul Matt Grzelcyk. El a deschis scorul în minutul 16, când a găsit un spațiu între corp și lovitorul lui Mrázek cu un șut din cercul stâng. Pentru a doua oară, situația s-a schimbat chiar înainte de prima plecare către cabine.David Pastrňák a tras în jocul de putere (12:32, 0 + 1, +/-: 0, 1 șut), iar pucul eliminat în fața porții a intrat în plasa lui Jake DeBrusk.

În minutul 24, era în plină expunere. cușca a fost lovită de spatele lui Connor Clifton, la care pucul a sărit de pe patina apărării lui Greg McKegg – 3: 0. La scurt timp, Mrázek a excelat când, după o pasă excelentă a lui Pastrňák, a lansat cu fericire șutul lui Torey Krug cu mânerul unui băț. În minutul 38, însă, echipa gazdă a lovit din nou, activul Grzelcyk a folosit a doua joacă de putere a serii. De data aceasta, Mrázek a surprins o încercare inversă din cercul interior.

Decizia finală a fost oferită de începutul celui de-al treilea act. David Krejčí (13:42, 0 + 1, +/-: 0) a amenințat golul lui Mrázek din imediata apropiere și, pentru a cincea oară, emfaticul David Backes a intrat în final în plasă.Carolina ulterior nu a folosit jocul de putere și în minutul 45 a lovit din nou de cealaltă parte. Patrice Bergeron l-a lansat pe Danton Heinen – 6: 0. După ce Mrázek a adunat doar 20 de goluri din primele nouă starturi din playoff-urile din acest an, după două confruntări cu Boston, a vânat 10 pucks în plasă.

. Cu toate acestea, intervențiile lui Justin Williams și Teuvo Teräväinen au ajustat doar punctual punctajul. După două victorii clare, Bruinii vor călători la gheața adversarului cu multă încredere.