Nymburk a câștigat, de asemenea, a treia semifinală, echipa națională a pierdut Crucile înainte de Cupa Mondială

Cu toate acestea, în etapele inițiale ale meciului, campionii actuali au pierdut pivotul național al lui Martin Kříž, care și-a rupt tendonul lui Ahile și are o pauză de câteva luni. Cel mai probabil, va pierde Cupa Mondială din septembrie din China, pe care a ajutat-o ​​să câștige în calificare.

Jucătorii Olomouc au început bine în duelul de duminică și au câștigat un avans de unsprezece puncte. Dar nu puteau să o țină decât trei sferturi. Acest lucru a repetat scenariul din cele două dueluri anterioare.

Oaspeții au fost ajutați să înceapă în principal de jucătorii de pe bancă, Martin Peterka a sărit bine pentru Kříž.Oaspeții au prins repriza și apoi au arătat din nou o concluzie puternică.

Decizia în favoarea marelui favorit nu a fost luată până la începutul celui de-al patrulea sfert, când oaspeții au aruncat scorul 11: 0. Au câștigat în ultimul sfert cu 13 puncte.

Statisticile Nymburk au fost dominate de alți reprezentanți Jaromír Bohačík (15 puncte și șapte recuperări) cu Pavel Pumprla (15 puncte).

Cel mai bun marcator al meciului a fost Olomouc Javonte Douglas cu 16 puncte, Jure Pelko a obținut 14 puncte, nouă asistențe și șase recuperări.

“În primul rând, vreau să-i urez unei recuperări rapide lui Martin Kříž. Este întotdeauna enervant când un jucător încheie un sezon ca acesta. Este a doua oară când ni s-a întâmplat ceva de genul acesta. Sper că va fi bine în curând.Acest lucru este mai important decât orice altceva care s-a întâmplat astăzi “, a declarat antrenorul din Nymburk, Oren Amiel, după meci.

Antrenorul de acasă, Predrag Benáček, a regretat, de asemenea, rănirea adversarului. „Nymburk a jucat ultimul trimestru cu experiență și am rămas fără energie. Nu au nici o slăbiciune. Marea diferență a fost că banca lor a oferit 42 de puncte mai mult decât a noastră “, a declarat el.

Hradec Králové a asigurat participarea la NBL anul viitor. Falcii Regali și-au apărat afilierea într-o competiție de elită într-un grup format din trei membri, datorită celui mai bun scor.Pavol Lošonský a marcat 24 de puncte și opt recuperări, Peter Sedmák 20 de puncte și nouă recuperări, iar Pedja Stamenkovič a obținut chiar și o triplă dublă pentru 21 de puncte, 15 pase decisive și 11 recuperări.

Pe partea GBA, juniorul spaniol Seikou Siso Jawara (20 de puncte și cinci pase decisive) și David Pekárek (16 puncte și 12 recuperări) au fost deosebit de impresionante.