Spursii se agață în Europa după eroismele târzii ale lui Harry Kane, care ajută la scufundarea PSV

Campania lui Tottenham din Liga Campionilor are încă un impuls. A fost o altă seară curioasă la un Wembley pe jumătate gol, unul lipsit de intensitate pentru vrăji lungi, în ciuda performanței dominante a echipei lui Mauricio Pochettino. a fost cazul în timpul remizei de 2-2 din Eindhoven cu două săptămâni înainte, șansele au venit și șansele au mers pentru Spurs.Din nou, portarul PSV, Jeroen Zoet, a fost o imagine a sfidării.

Tottenham s-a dus la capul din minutul al doilea al lui Luuk de Jong și s-a simțit ca și cum nu ar fi fost noaptea lor, că vor adăuga o altă egalitate. la lista lor de regrete din grupa B, care a început cu ultima înfrângere 2-1 la Internazionale și, de asemenea, a luat-o în Eindhoven.

Dar apoi Harry Kane a aplecat ocazia în forța voinței sale, învingându-l pe Zoet pentru prima oară în 78 de minute, când a câștigat o lovitură de cap de la înaintarea mingii înalte a lui Christian Eriksen, a adunat o disponibilizare de la înlocuitorul Fernando Llorente și a tras în casă.

Cu trei minute mai devreme, Pochettino plecase pentru pauză.El îl înlocuise deja pe Lucas Moura cu Érik Lamela într-un cor de huiduieli de la un suport frustrat de acasă – Lucas fusese rapid și amenințător – și acum îl trimitea pe Llorente împreună cu Kieran Trippier și trecea la o formație 4-2-4.

Dele Alli a jucat pe stânga. Fundașii laterali au apăsat sus. Spursul era deschis în spate, dar cui îi păsa? Egalizarea lui Kane a reprezentat linia de salvare, deși PSV aproape că a recâștigat conducerea când supleantul Donyell Malen – fost al Arsenalului – a fugit și a fost respins de Paulo Gazzaniga. A fost o salvare uriașă a portarului de la locul său.

Llorente a respins cu promptitudine o lovitură de cap liberă, iar teama a fost că șansele de victorie ale lui Tottenham au mers cu ea. Intră pe Kane. Și introduceți norocul doamnei.Lamela l-a eliberat pe Ben Davies, care a centrat de pe stânga, iar Kane a încercat să-și îndrepte capul înapoi în poarta îndepărtată. În schimb, l-a lovit pe Nick Viergever înainte de a-l ricoșa pe înlocuitorul Trent Sainsbury și de a-și găsi drumul în poarta apropiată. Facebook Twitter Pinterest Luuk de Jong se conectează cu o lovitură de cap dintr-un colț PSV în minutul al doilea la Wembley. Fotografie: Sebastian Frej / MB Media / Getty Images

Nu a fost mai mult decât merita Spurs. Calea lor în faza eliminatorie rămâne perfidă. Trebuie să-l învingă pe Inter aici în jocul cinci și, după toate probabilitățile, vor avea nevoie de o victorie la Camp Nou împotriva Barcelonei în egalitatea finală. Inter a reușit să se bată înapoi pentru a asigura egalitatea 1-1 cu Barcelona la Milano.Cu toate acestea, cel puțin Pochettino și jucătorii săi au speranță.

PSV au câștigat 11 din 11 în Eredivisie în acest sezon, dar s-au flatat să înșele în Europa și nu au câștigat o egalitate în Liga Campionilor din 2015. Ei a început puternic și golul lui De Jong a stârnit delir în rândul fanilor lor, care au tras atmosfera cu melodiile lor. Jürgen Klopp îl avertizează pe Liverpool să se îmbunătățească sau să facă față ieșirii din Liga Campionilor. Citește mai mult

salt impunător din centrul-înainte înalt urmat de o conexiune puternică. Gazzaniga, care fusese preferat lui Michel Vorm în absența suspendatului Hugo Lloris, a constatat că prima sa acțiune a fost să-i scoată pe colegii săi.Alli fusese însărcinat să-l marcheze pe De Jong, dar el l-a lăsat să plece, iar căpitanul PSV a lucrat ușor la atențiile lui Toby Alderweireld.

Formația de start a lui Pochettino reflectase hotărârea de a forța problema. Cu leziuni legate de mâini, a jucat fără un mijlocaș defensiv specialist, folosindu-l pe Harry Winks în fața celor din spate cu Eriksen și Alli în fața lui. Ambii aveau licență de a călători sau de a avansa, iar mișcarea Alli, în special, era o problemă pentru PSV. Winks a fost impresionant. Fiver: înscrie-te și primește e-mailul nostru zilnic de fotbal.

Spurs a venit să cheme melodia și doar o combinație de finisare slabă și Zoet i-au împiedicat să înscrie înainte de pauză. Într-o altă noapte, Alli ar fi putut avea un hat-trick în prima repriză.În șase minute, după ce Davinson Sánchez s-a îndreptat către un corner din Eriksen, el a creat o lovitură minunată la poartă doar pentru a-l vedea pe Angeliño îndepărtându-se de pe linie. Speranțele lui Liverpool stau în echilibru după înfrângerea la Steaua Roșie de la Belgrad Citește mai mult

Alli și-a condus echipa în 28 de minute, câștigând posesia și jucând în Erikson, care a văzut un șut de la distanță blocat de Zoet. Eriksen o pusese direct la el. Mingea i s-a rupt lui Alli și a făcut imediat același lucru. Alli a controlat, de asemenea, o minge greblată în fața lui Alderweireld înainte de a lucra portarul, în timp ce, mai devreme în repriză, Lucas și-a creat o șansă cu o cursă darting. Și-a văzut lovitura inițială blocată de Zoet înainte să scoată ținta înapoi.

A fost ușor să detectezi oboseala luptei de la Wembley printre fanii Spurs.Nu și-au dorit să fie aici în acest sezon și pe măsură ce întârzierile la noul stadion al clubului au crescut, au vrut să fie aici și mai puțin. La fel ca în jocul de la Manchester City săptămâna trecută de luni, mii dintre ei au rămas departe. Prezența a fost limitată la 51.000, dar prezența oficială a fost listată la 46.588, cu 4.896 dintre ei în incinta de deplasare.

PSV a scăpat pe contraatac în a doua jumătate, Steven Bergwijn văzând un șut deviat. De la colț, Gastón Pereiro a lucrat Gazzaniga. Spurs părea puțin trudit – dar aveau să convoace o întârziere dramatică. Facebook Twitter Pinterest Portarul PSV Eindhoven, Jeroen Zoet, se aruncă la stânga, dar nu reușește să oprească o lovitură de cap a lui Harry Kane de la pătrunderea în poarta de lângă. Fotografie: David Klein / Reuters