Raúl Jiménez și Hélder Costa îl uimesc pe Spurs în timp ce lupii sigilează câștigarea revenirii târzii

Acesta a fost genul de colaps dramatic care îl va lăsa pe Tottenham să se întrebe dacă au profunzimea și mentalitatea ucigașă pentru a rezista la distanță în cursa pentru titlu. Echipa lui Mauricio Pochettino a ales un moment rău pentru a se prăbuși pe pământ după recenta lor înscriere și eșecul de a anula o uimitoare revenire a Wolves a inspirat puțină încredere în capacitatea lor de a ține pasul cu Liverpool în partea de sus a tabelului.

Tottenham s-a străduit să absoarbă dezamăgirea după ce a cedat unei furtuni târzii din partea neînfricată a lui Nuno Espírito Santo.Au fost gata să-și extindă cursa câștigătoare după un cracker timpuriu de la Harry Kane, dar răspunsul lor cu picioare a lăsat mult de dorit când Wolves a răcnit după pauză, determinându-l pe Pochettino să-i acuze jucătorii că au presupus că jocul s-a terminat când conduceau 1 -0.Mauricio Pochettino spune că Tottenham și-a pierdut capul împotriva Lupilor Citește mai mult

Din păcate pentru Tottenham, Lupii s-au dovedit a fi adversari mult mai durabili decât Bournemouth și Everton după ce au rămas în urmă cu cel de-al 18-lea gol al sezonului lui Kane. Oaspeții au jucat cu o intensitate și o activitate impresionantă pe măsură ce jocul a continuat și au amenințat cu mult timp înainte de a produce o revoltă exaltantă de 15 minute, care a dus la goluri pentru Willy Boly, Raúl Jiménez și Hélder Costa.Acest lucru nu a fost nici o lovitură – Lupii, care ocupă locul șapte, au fost câștigători demni.

„Sunt foarte mândru”, a spus Nuno. „Este ceva pe care insistăm, să arătăm caracter. Am avut două jumătăți diferite. Tottenham a controlat jocul. Au marcat un gol și au avut șanse. Apoi, în a doua jumătate am încercat să mergem la meci. A fost o performanță foarte bună. ”

Lupii au adoptat o abordare prudentă în perioada de deschidere și a existat un aer de nervozitate în timp ce Tottenham a încercat să-și demonstreze acreditările de titlu. Așteptările sporite pot face lucruri amuzante minții; nu e de mirare că Nuno avea intenții de a forța o aventură strânsă și frustrantă.

Răspunsul lui Tottenham a fost de a adopta o politică împușcată. Dele Alli și Son Heung-min au smuls eforturile și Kieran Trippier a executat o lovitură liberă către Rui Patrício.Gazdele dețineau controlul, dar strigau pentru o scânteie de invenție, un moment pentru a stabili impulsul. Liverpool vs Arsenal: Premier League – live! Citiți mai multe

În sus, Christian Eriksen l-a intensificat, aducând cele mai bune rezultate din Patrício cu o lovitură scăzută.

Tottenham a acumulat un avânt nefast, iar progresul a ajuns în minutul 22. Ivan Cavaleiro a recunoscut posesia, permițându-i lui Son să-l trimită pe Kane pe o incursiune în dreapta. Amenințarea a fost minimă, dar Kane este capabil să înscrie din orice situație. Atacantul, care a primit un MBE în lista de onoare a Anului Nou, a tăiat în interiorul lui Boly înainte de a-și folosi piciorul stâng presupus mai slab pentru a lăsa să zboare cu o conducere superbă de la 25 de metri.

Mai mult decât orice, a fost brusca a împușcăturii care a luat respirația.A fost o expoziție minunată a tehnicii lui Kane și o modalitate zdrobitoare pentru ca unul dintre cei mai complecți atacanți din jur să pună capăt tensiunii.

Cu toate acestea, Lupii au convocat o convingere mai mare la începutul celei de-a doua reprize, fixându-l pe Tottenham înapoi, hrănindu-se. pe anxietatea crescândă a mulțimii. Bărbații lui Pochettino erau obosiți pe minge și în afara mingii. Kane a fost rezervat pentru scufundări și cu Rúben Neves din ce în ce mai influent în mijlocul terenului pentru Wolves, un egal a început să se simtă inevitabil. Acest sens a crescut atunci când Nuno a făcut o înlocuire atacantă, înlocuindu-l pe Leander Dendoncker cu mătăsosul João Moutinho.

Întrebarea era dacă lupii erau capabili să formeze o oportunitate grăitoare. Cu 18 minute rămase, au produs un răspuns emfatic.Moutinho a executat un corner din dreapta, iar Boly a profitat de marcajul slab pentru a trece peste Hugo Lloris. Fiver: înscrieți-vă și primiți e-mailul nostru zilnic de fotbal.

Lupii au marcat cu primul lor șut în țintă, dar Tottenham nu ar putea avea plângeri. Văzând că adversarii săi erau răniți, Nuno și-a îndemnat jucătorii să meargă la ucidere. „Am simțit că putem continua”, a spus el. „Trebuie să fii curajos în aceste situații.”

Marea s-a transformat și revenirea a fost completă la șapte minute pentru final, Cavaleiro a strecurat o pasă în interiorul lui Jiménez, al cărui șut de la marginea zonei s-a zvârcolit cumva după scufundarea târzie a lui Lloris.

Lupii au poftit mai mult. Neves s-a combinat cu Matt Doherty, care a lansat Costa.Lovitura precisă a supleantului i-a trimis pe fanii călători într-o stare de extaz și l-a lăsat pe Tottenham cu câteva întrebări dificile de gândit.