Bătălia Ligii Campionilor: Juventus și Real Madrid suferă înfrângeri șocante

Juve avea nevoie de o victorie împotriva băieților tineri pentru a se asigura de locul întâi în grupa H, dar a căzut la prima înfrângere competitivă în deplasare în mai mult de un an, Guillaume Hoarau a marcat de două ori pentru a câștiga prima victorie a grupei elvețiene din faza grupelor. Remiză ligă finală 16: cine e fierbinte, cine nu și cine poate juca cine Citește mai mult

Cristiano Ronaldo a lovit bara și a ratat câteva șanse în prima repriză, care au fost pedepsite când Hoarau a adus gazdele în fața penalty-ului loc după ce Alex Sandro la tras pe Nicolas Moumi Ngameleu.Internaționalul din Camerun a stabilit secunda lui Hoarau după 68 de minute, cu atacantul francez tăind în interior și perforând în colțul de jos.

Paulo Dybala a retras un gol pentru Juventus și a crezut că a salvat un punct în timpul opririi. – dar golul său a fost anulat după ce Ronaldo a fost considerat într-o poziție de offside. În ciuda înfrângerii, echipa lui Max Allegri a continuat să ocupe grupa după ce Manchester United nu a reușit să obțină victoria de care avea nevoie, coborând cu 2-1 la Valencia. înfrângere acasă în fotbalul european, pierzând cu 3-0 în fața CSKA Moscovei. Golurile lui Feder Chalov și Georgi Schchennikov au oferit echipei ruse un avans neașteptat de 2-0 la pauză.Facebook Twitter Pinterest Jucătorii CSKA îl înghesuie pe Arnor Sigurdsson după ce a marcat al treilea gol la Bernabéu. Fotografie: împușcat pentru Press / Action Plus prin Getty Images

Realul și-a asigurat deja primul loc în grupa F, dar nu și-ar putea permite o altă înfrângere după un început slab de sezon. Gareth Bale a intrat în a doua repriză, dar nu a putut schimba norocul gazdelor, întrucât internaționalul islandez Arnor Sigurdsson a lovit un al treilea în minutul 73.

„Deși am terminat, am vrut să terminăm grupa cu o a câștigat și nu am făcut asta ”, a declarat apoi antrenorul Real Madrid Santiago Solari. „Am început bine jocul, dar nu am fost suficient de buni în ambele boxe și ne-au pedepsit.Nu mi-a plăcut ceea ce am văzut în a doua repriză. ”

CSKA, în ciuda victoriei lor istorice, a fost refuzată a treia poziție în grupă, deoarece Viktoria Plzen a învins Roma cu 2-1, ceea ce înseamnă că cehii au progresat din cauza un record cap-la-cap mai bun. Tomas Chory a marcat câștigătorul cu o lovitură de cap de scufundare după 72 de minute.

Ajax și Bayern München au disputat un palpitant egal cu 3-3 la Amsterdam, gazdele având nevoie de o victorie pentru a-și lovi adversarii în vârful grup. Bayern a preluat avantajul lui Robert Lewandowski, înainte ca egalarea lui Dusan Tadic să dea viață jocului cu o oră jucată. Facebook Twitter Pinterest Dusan Tadic sărbătorește cu Frenkie de Jong după ce a marcat din penalty.Fotografie: Emmanuel Dunand / AFP / Getty Images

Fundașului Ajax, Maximilian Wober, i s-a arătat un cartonaș roșu drept pentru o lovitură sălbatică, cu Thomas Müller de la Bayern urmărindu-l în tunel șapte minute mai târziu. Tadic a marcat apoi de la fața locului pentru a pune Ajax în avantaj cu mai puțin de 10 minute de joc, doar pentru ca Lewandowski să niveleze în minutul 87 după ce Bayern a câștigat un penalty propriu.

Kingsley Coman a lovit apoi de la distanță jocul a intrat în timpul accidentării, dar Ajax a găsit egalul în timp ce Nicolas Tagliafico a lovit cu capul centrarea lui Klaas-Jan Huntelaar. Bayern a rezistat pentru a câștiga Grupa E, dar Ajax va fi adversar periculos în ultimii 16. În celălalt joc al grupei, un gol târziu al lui Benfica, Alex Grimaldo, a asigurat că AEK Atena și-a încheiat campania fără punct.